آن ال پی چیست؟

آن ال پی چیست؟

آن ال پی چیست؟  neuro_linguistic programming

آن ال پی یا به عبارتی برنامه ریزی – کلامی یعنی هر کسی به واسطه قدرت کلام می تواند بر سیستم عصبی تاثیر بگذارد و ذهن خود یا دیگری را برنامه ریزی کند. حال سوال این است آیا برای رفع خاطرات منفی می توان از این علم کمک گرفت؟

متلون اریکسون متخصص و نابغه بزرگ رفتار درمانی می گوید: اگر تمام مردم کره زمین یک مشکل ذهنی و روانی واحد داشته باشند، من هر کدام را با یک روش منحصر به فرد و جدید درمان می کنم.

 

 

در آن ال پی تصویر درونی از حواس پنجگانه دریافت شده را مدالیته گویند . که این تصویر ذهنی علاوه بر تصاویر، صداها و هر آنچه توسط حواس پنجگانه دریافت شده را شامل می شود . مثلا شما یک خاطره منفی یا مثبت را به یاد آورید جزئیات زیادی در آن خاطره وجود دارد که شما بعضی از آنها را مشاهده می کنید اما آیا حالا که مدت زمانی هست از زمان ساخت آن خاطره گذشته، تصویری که اکنون مشاهده می کنید با آن چیزی که مشاهده کرده اید یکسان است ؟ مسلما نه!

احتمالا بعضی از بخش های این تصویر برای شما پر رنگ شده و در ذهن شما قابل توجه تر هستند احتمالا بعضی از بخش ها نیز حذف شده اند

ساب مدالیته چیست؟

ساب مدالیته ها ویژگی های متمایز کننده مدالیته ها هستند شما می توانید یک تصویر ذهنی را با رنگ ، اندازه، بوضوح، دور یا نزدیک بودن و … توصیف کنید به این ویژگی ها ساب مدالیته می گویند

ساب مد الیته های دیداری ساب مدالیته های شنیداری ساب مدالیته های حسی
سیاه و سفید یا رنگی بودن بلند بودن یا نبودن صدا قوی یا ضعیف بودن
دور یا نزدیک بودن دور یا نزدیک بودن صدا مساحت زیاد با مساحت کم
روشن بودن یا نبودن درونی یا بیرونی بودن صدا سنگینی یا سبکی
مکان تصویر سریع یا کند بودن صدا مکان
قاب داشتن یا نداشتن تصویر زیر و بم صدا نرم یا سخت بودن
۳بعدی یا دو بعدی تن صدا ثابت یا متناوب بودن
متحرک یا ثابت بودن مکان صدا سرد و گرم بودن

 

اهمیت ساب مدالیته ها

فرض کنید شما با خاطره ای بد درگیر هستید . می‌توانید تصاویر مربوط به آن خاطره را درون ذهن خود بازنمایی کنید . به احتمال زیاد از نظر دیداری با آن خاطره همسو هستید. یعنی خود را در آن خاطره می بیند به این خاطر احساسات مربوط به آن خاطره به شدت روی شما تاثیر می گذارد در این حالت می توانید با استفاده از تکنیک آن ال پی حالت خود با آن تصویر را از همسو به نا همسو یعنی انگار فیلم خاطره شما را از چشمتان تماشا می کنید و بعنوان تماشاگرانی که خودتان نقشی در فیلم ندارید، تغییر دهید.

ساب مدالیته ها به تنهایی یا بعنوان بخشی از سایر تکنیک های آن ال پی برای غلبه بر عادت های بد مثل سیگار کشیدن، پرخوری، تغییر باورها و ارزش ها، ایجاد انگیزه، کاهش استرس، از بین بردن لوبیا و … مورد استفاده قرار می گیرند .

البته باید به یاد داشته باشیم که کاربرد های آن ال پی بسیار فراتر از این مبحث است.

برای مطالعه بیشتر به سایت https://farshidpakzat.com/fa/what-is-modalities-submodalities/ مراجعه کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو
×
×

سبد خرید