ترک عادت موجب مرض است!

ترک عادت موجب مرض است!

شاید بارها و بارها در زندگی این ضرب المثل معروف که می گوید ترک عادت موجب مرض است را شنیده باشید حتی ممکن است خودتان هم حداقل یکبار هم که شده از آن استفاده کرده باشید. اما جالب است که بدانید علم می گوید ترک عادت موجب سلامتی است. شاید بگویید اخر چگونه ؟ اگر مغز مان را خوب بشناسیم می فهمید که همه آتش ها زیر سر کیست؟! مغز ما از سه بخش خزنده، میانی و منطقی یا جدید تشکیل شده است. مغز خزنده ما فقط می تواند سه کار را انجام دهد و کارش حفظ بقا است. هر جا که احساس خطر و تهدید شدن بقایش را داشته باشد فرار یا تسلیم یا حمله را انتخاب می کند. بسته به شرایطی که چه پیش می آید مثلا اگر صدای نهیبی را بشنوید ناگهان می ترسید و از جایتان حرکت می کنید. این کار مغز خزنده در لحظه است. یا زمانی که خبری ناخوشایند به شما می رسد مغز دستور غمگین شدن یا خشم و یا ناراحتی را از خود صادر می کند و مغز خزنده کوتاه مدت دستورش را صادر می کند. اگر کسی کسب و کار خود را حفظ بقا بداند ممکن است در برابر تغییر کار و شروع کار جدید مقاومت نشان دهد. که این دستور مقاومتی ازسوی مغز خزنده بلند مدت صادر می شود. حال چه ربطی به ترک عادت دارد!

اتفاقا دقیقا به همین مسئله ربط دارد چرا که مغز برای حفظ وضعیت موجود دلایل توجیه کننده خوبی برای ما می بافد تا از به زحمت افتادن خودش جلوگیری کند. مغز با داشتن ۲ % وزن بدن همیشه دنبال کم مصرف بودن است لذا در برابر هر تصمیم جدید که برایش چالش جدید حساب می آید مقاومت نشان می دهد. مثلا برایتان پیش آمد که تصمیم گرفتید صبح زود از خواب بیدار شوید . ساعت تان را کوک کرده و صبح هنگام با صدای زنگ ساعت اولین کاری را که کرده اید خاموش کردن زنگ و شنیدن حرفهایی که در ذهنتان شروع به رژه رفتن می کنند، (مثلا نمی خواد الان بیدار شی، حالا یه پنج دقیقه دیگه یا از فردا و یا همه خوابند تو هم بخواب و از این حرفها!) می پردازید و زمانی به خودتان می آیید که خواب مانده اید و زمان را از دست داده باشید؟

شما برای تغیییر از حالت موجود به حالت مطلوب  که کاری ساده اما نه آسان! نیاز دارید که با مغز منطقی تان تصمیم گیری و برنامه ریزی کنید و برای اقدام و حصول نتیجه دم مغز خزنده و میانی را بببینید. یعنی خیال مغز خزنده را راحت کنید و به او وعده استراحت بدهید تا احساس خطر برای ادامه بقا نکند و همچنین مغز میانی را با وعد تفریح و لذت و هر چیزی که احساس خوشایندی برایش داشته باشد، راه تغییر را برایتان آسان کنید.

دوست عزیز! از اینکه با حوصله به مطالعه این مقاله پرداخته اید به شما تبریک می گویم و خوشحالم که برای تغییر بهبود در زندگی و داشتن یک زندگی با کیفیت تر وقت و انرژی می گذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو
×
×

سبد خرید