زندگی شما کنترل داخلی دارد یا خارجی؟

زندگی شما کنترل داخلی دارد یا خارجی؟

خانم رز و آقای جان میروسکی دو استاد جامعه شناسی می گویند: برخی مردم زندگی شان را خود کنترل می-کنند در حالی که عده ی دیگر دوست دارند زندگی را بر پایه عوامل خارجی مثل شانس و سرنوشت و تقدیر بدانند. فرق این افراد در مسئولیت پذیری آن هاست.
در یک سر این فلسفه افرادی هستد که طرز فکر خالق دارند و در سر دیگر افرادی هستند که طرز فکر قربانی دارند. یکی از آن ها معتقد است که هر اتفاقی که می افتد به کارها و اعمال خود او وابسته است و دیگری گمان می کند که بی توجه به کارهایی که می کند وتصمیم هایی که می گیرد همیشه نیروهای خارجی وجود دارند که زندگی او را کنترل می کنند. این نیروها می توانند اتفاقات را رقم بزنند و آینده ی او را مشخص کنند.

طرز فکر خالق                                                                           طرز فکر قربانی
هر اتفاقی که می افتد به کارها و اعمال خود او وابسته است. بی توجه به کارهایی که می کند تحت کنترل نیرویی خارج از کنترل او است.
افرادی که مسئولیت اتفاقات زندگی شان را به عهده می گیرند تصمیم هایی که می گیرد تحت کنترل نیرویی خارج از کنترل او است
به چیزی به نام شانس و سرنوشت و تقدیر اعتقادی ندارند نیروهای بیرونی می توانند اتفاقات را رقم بزنند و آینده ی او را مشخص کنند
خالق سرنوشت خود هستند برای تلاش نکردن و منفعل بودن دنبال بهانه اند
به دنبال راه حل می روند معمولا دیگران را مقصر شکست می دانند و سرزنش می کنند

تا کی می خواهید در نقش قربانی باقی بمانید؟

امان از دست دیگران! آیا پیش آمده که از این گونه حرفها زده باشید؟ یا حداقل از اطرافیانتان شنیده باشید؟ ” من پیشرفت نمی کنم چون رئیسم آدم ناتوانی است”، ” اگر همکارم از پشت به من خنجر نمی زد، حالا ارتقا گرفته بودم” ، ” همیشه اعصابم داغان است چون بچه هایم مرا دیوانه می کنند” و جالب تر از این که وقتی پای روابط در میان باشد تقصیر را به گردن طرف مقابل می اندازیم. کاری ندارد که انگشت اتهام ما را به سوی دیگران بگیرم مگر نه؟

شما باید در همه جوانب زندگی مسئولیت ۱۰۰ درصدی داشته باشید. یعنی در برخورد با مسائل به جای گرفتن انگشت اتهام به سمت دیگری با قبول مسئولیت، سعی در حل مشکلات داشته باشید. پذیرش اینکه فقط خودتان مسئول اعمالتان هستید دشوار است. شاید گاهی فکر کنید بدشانسی آورده­اید اما این فقط بهانه ای برای توجیه تصمیم های ضعیف است. برای خوش شانس بودن کافی است فرصت های خوب را شناسایی کنید.

این مقاله بخشی از کتاب دیدار با خوشبختی است که امروز در حال ویرایش صفحات آخرش بودم. خواستم به شما مژده دهم که بزودی به چاپ خواهد رسید و در اختیار علاقه مندان گذاشته خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو
×
×

سبد خرید