مشکل، مسئله یا بحران؟

مشکل، مسئله یا بحران؟

شاید برای شما هم ابهامی درباره حل این سه واژه وجود داشته باشد. راستش ما اساسا چیزی به نام مشکل نداریم و آنچه که هست مسئله هست. اجازه بدهید تعریفی ساده برای این سه واژه برای تان عنوان کنم.

مشکل:

مجموعه ای از مسئله که روی هم انباشته شده به شکل گره و در هم تنیده و غیر قابل حل می شوند. به عبارتی مشکل ترکیبی مبهم و پیچیده از مسائل و به عبارتی، یک مسئله غیراستاندارد محسوب میشود

مسئله:

مسئله به موضوعی گفته میشود که باید باشد ولی نیست یا نباید باشد ولی هست. مسئله، مشکل تعریف شده است.

     مشکلات حل نمی‌شوند، بلکه ابتدا به مسئله تبدیل می‌شوند و بعد مسئله حل می‌شود.

مشکل را تقریباً می‌توان با واژه‌ی انگلیسی trouble هم‌ارز گرفت. در مقابل، مسئله بیشتر به واژه‌ی انگلیسی Problem نزدیک است و بحران به واژه انگلیسی crisis نزدیک است.

و اما بحران :

موقعیت اضطراری که قابل پیش بینی بوده ولی کاری برای آن در نظر گرفته نشده. در حال حاضر در موقعیت هستیم و باید اورژانسی برای آن راه چاره پیددا کنیم.

استیون فینک در تعریف بحران می گوید: «دوره ای پر تلاطم است که انجام تغییرات خطیر را گریزناپذیر می سازد و با دو احتمال همراه است: اول، احتمالی ناخواسته با نتیجه ای منفی، و دوم، با نتیجه ای کاملاً مثبت. معمولاً شانس وقوع هر دو برابر است، اما می توان این شانس را تغییر داد.»

اما چرا این مقاله را نوشتم؟

فقط  به قصد تغییر نگرش از داشتن مشکل به مسئله چرا که معتقدم برای هر تغییر ابتدا باید نگرش مان را تغییر دهیم. از این به بعد با خودمان تعهد می بندیم که اولا به جای بیان داشتن مشکل به داشتن مسئله در زندگی به دنبال حل مسئله هایمان باشیم. چرا که همانطور که در کتاب های دوران تحصیلی هم داشتیم مسئله ها همیشه با راهبردهای مختلف به راه حل می رسیدند.

اما اجازه بدهید سه اشتباه رایجی که در مسئله یابی وجود دارد را با شما دوستن در میان بگذارم:

  1. شبه مسئله یا انتخاب موضوعی که مسئله نیست

مثلا دوستی سیگارش را ترک می کند و می گوید که وضعیت زندگی ام بدتر شده است! اینجا مسئله واقعی سیگار نبود بلکه مسائلی بودند که او را به سمت سیگار کشیددن سوق می دادند. لذا بایستی دنبال مسئله درست باشیم.

 

  1. تعریف غلط مسئله از اشتباهات رایج دیگری است که با مثالی برایتان روشن می کنم:

ناسا برای اینکه خودکار در فضا درست کار نمی کرد مسئله اینکه چه نوع خودکاری را برای نوشتن به فضا طراحی کند  را دنبال کرد. کلی هزینه و وقت و انرژی صرف شد تا بلاخره آن خودکار مورد نظر را اختراع کردند. اما وقتی در مذاکره با روسیه به این مسئله اشاره کرد متوجه شد که روسیه از ابتدا از مداد استفاده کرد. او به جای اینکه صورت مسئله را چه نوع خودکار می گفت بایستی می گفت چه ابزاری برای نوشتن مناسب است؟!

  1. پیچیده بیان کردن مسئله

اینشتین میگوید: اگر نتوانی مسئله را به سادگی بیان کنی یعنی هنوز خودت نفهمیده ای مسئله ات چیست!

یادمان باشد مسئله، مشکل و بحران یکی نیستند و مراقب باشیم در دام بازی با این کلمات نیوفتیم.

آدم تنها موجودی است که برای آدم بودن نیاز به آموزش دارد.

ما باید مسئله محور باشیم و اگر مسئله را حل نکنیم ممکن است تبدیل به مشکل و نهایتا تبدیل به بحران شود.

اولین گام برای در دام نیافتادن بحران پذیرش داشتن مسئله در زندگی است نه مشکل!

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو
×
×

سبد خرید