هر کاری سودی دارد

هر کاری سودی دارد

 زندگی شما به راستی می تواند متفاوت باشد، اگر نیست دلیلش اینست که از ابزار لازم استفاده نکرده اید و آن طور که لازم است به آن نپرداخته اید. با ما همراه شوید تا در این مقاله با یکی از ابزارهای ارتباطی مهم شما را آشنا سازیم. این ابزار از کتاب مهارتهای زندگی فلیپ مک گرا برگرفته شده است.

موفق ها کسانی هستند که در برابر یاد گرفتن مقاومت نمی کنند. وقتی قواعد بازی را یاد گرفتید می توانید موفق شوید.این بازی را یاد بگیرید چه بسا از نتایج آن حیرت کنید.

 

یکی از قوانین در زندگی که در این کتاب به آن اشاره شده است قانون ” هر کس از کارش سودی می برد”

 

 

ابدا سر در نمی آورم چرا به جای اینکه کارهای مورد علاقه ام را انجام دهم، کارهایی می کنم که از آن متنفرم.

سن پال

 

استراتژی شما:

دلایل پشت پرده رفتار خود و دیگران را شناسایی کنید و با کنترل این دلایل زندگی تان را در اختیار بگیرید.

 

علی پسر ۱۲ ساله ای است که دوست دارد از دوچرخه خود به عنوان وسیله حمل و نقل استفاده کند. امروز در حالی که از کلاس پیانو به خانه بر می گشت سر راه به کلوپ بازی سری می زند تا دقایقی را در آنجا به بازی بپردازد. قبلا هم به دفعات این کار را تکرار کرده است با این کار دیر به منزل می رسد . این را هم می داند که مادرش را به شدت نگران می کند . او مادرش را دوست دارد و قصد نگران کردنش را ندارد. با این حال در کلوپ سرگرم بازی با پلی استیشن(play station) می شود.

 

لیلا حاضر است هر کاری کند و همه چیزش را بدهد تا دوباره لاغر شود. او۲۵ کیلو وزن اضافه کرده است. برای او حالت ظاهر بسیار مهم است . لیلا از هیکل خود متنفر است و مایوسانه می خواهد آرایش و طرز موهایش عالی باشد. انگار آرایش صورت و مو وزن اضافی را جبران می کند. او در تاریکی دراز می کشد و پنجمین شکلات آن روز را در دهان می گذارد. و به فکر هماهنگی با دوستانش برای صرف شام فردا در یک رستوران معروف و سرو کته کباب است.

آیا مشابه این داستان ها در زندگی شما هم وجود دارد؟ هر دوی آنها کاری را می کردند که از آنها ناراحت بودند. هر دوی آنها می دانستند با کاری که می کنند برای خود و دیگران دشواری  درست می کنند، با این حال به رفتار نامطلوبشان ادامه می دانند. همانطور که شما هم در بسیاری از موارد همین کار را می کنید.

 

به احتمال زیاد این رفتارهای به ظاهر ناخوشایند جایی در خدمت آنها بود. تا کنون باید برایتان مسلم شده باشد که رفتار شما نتایجی تولید می کند. اگر رفتارتان را تکرار کنید طبق تعریف این رفتار مطلوب و رضایت بخش بوده است، زیرا اگر نبوده مسلما آن را تکرار نمی کردید. برعکس اگر رفتار را تکرار نکنید پیامد ناشی از رفتارتان مطلوب نبوده است. به عبارت دیگر سودی از این رفتار عاید شما نمی شود.

تصور کنید که بخاری داغی را با دست لمس می کنید. مسلما دستتان می سوزد، شما را ناراحت می کند و در نتیجه دیگر آن کار را تکرار نمی کنید.

 

اما ببینیم قانون ” هر کس از کارش سودی می برد” چگونه می تواند رمز و راز کار انسان را توضیح دهد. برای اطلاع از این موضوع باید دانش خود را از طرز رفتار انسان بیفزایید. هر ر فتار شما در جایی به شما سودی می رساند. وقتی دلیل سود رفتار علی را از او پرسیدند لذتی بود که از بازی در کلوپ عایدش می شد. و وقتی از لیلا دلیل اینکه دایما رژیم می گرفت و وقتی به تناسب اندامی می رسید دوباره رژیمش را می شکست پرسیدند  به خاطر سود و لذتی که از بودن با دوستانش، رفتن به رستوران های مختلف و خوردن انواع غذاهای خوشمزه به او می رسید عنوان کرد. و این لذت به مراتب از لذت خوشتیپی و خوش اندامی برایش دلچسب تر بود.

 

هر رفتاری که انسان می کند سودی برایشان دارد که می تواند مرئی یا نامرئی، سالم یا ناسالم باشد. حال رفتار های خود را بررسی و به سود های پشت پرده آنها دقت کنید. خسته و دلگیر نشوید بدانید که حتما به خاطر رفتار منفی خود سود پشت پرده ای عایدتان می شود در غیر اینصورت اینکار را نمی کنید.

حال زمانی که به سود مخفی آگاه می شوید مثل اینست که وقتی چراغ را روشن می کنیم ، عامل هول انگیز موجود در تاریکی ناپدید می شود. وقتی با اهریمن برخورد می کنیم فرار می کند. و وقتی به این سود پشت پرده دست می یابید از شما دور شده و بر رفتارتان مسلط می شوید.

 

امیدوارم با مطالعه این مقاله زندگیزیباتری را بسازید.

 

این پست دارای 2 نظر است

  1. فوق العاده شیوا ورسا بود

  2. ممنون از شما دوست عزیز بابت وقتی که برای مطالعه مقاله گذاشتید

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید