دنیای کوچینگ

دنیای کوچینگ

هر انسانی در زندگی با چالش روبرو شده شاید هر روز! چالش هایی از جنس ( خشم، کسب وکار، خانوادگی و روابط، بیماری ، فقر، شکست یا از دست دادن عزیزی و …) . از نگاه عموم مردم این ها را به حساب درد سر های زندگی می توان گذاشت اما از نظر کوچینگ اگر از این چالش ها با آگاهی عبور کنیم تبدیل به فرصت شده و به رشد و توسعه در زندگی و کسب و کار دست پیدا می کنیم. اگر به کار یک کوچ یا مربی می خواهید آشنا شوید دیدن این ویدیو به شما دید خوبی میدهد که فرآیند کوچینگ را درک نمایید.

https://www.aparat.com/user/dashboard/video_stat/videohash/WELTQ/tty/1586612426/hash/d60ad2457865b2c6169370657ac7816177bc229b

با تماشای ویدیو زیر که تحلیل کوچ حرفه ای از گفتگوی کوچینگی در یک انیمیشن می باشد، به چگونگی خلق فضای رشد برای کوچی از طریق کوچ بیشتر پی خواهید بردو فرآیند درست کوچینگ باشید.

و اما کوچینگ یا مربی گری یعنی چه؟


مربیگری “یکی از کلماتی است که معمولاً درک می شود اما فقط مبهم تعریف شده است. فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد از صفحه ای برای کلمه مربی بیشتر اختصاص می دهد، برای اولین بار در قرن ۱۵ واگن با چهار چرخ استفاده شده است. در قرن ۱۷th از اسمی که توصیف یک کالسکه به یک شخص “است” در وصف معلمی که داوطلب کنکور را آماده می کند، عنوان شده است “

انواع تعاریف و نقش کوچ یا مربی ؟
مربی کسی است که (۱) آنچه را که دیگران ممکن است از طریق آن نبینند ، می بیند کیفیت بالا از توجه یا گوش دادن وی ، (۲) در موقعیتی قرار دارد که می تواند از آن استفاده کند قدم به عقب (یا شرکت کنندگان را دعوت کنید تا به عقب برگردند) از اوضاع به طوری که آنها به اندازه کافی از آن فاصله دارند تا دیدگاهی بدست آورند ، (۳) کمک می کند مردم تفاوت بین اهداف و تفکرشان را می بینند یا اقدامات ، و (۴) به افراد کمک می کند تا الگوهای توهم و همچچنین خود فریبی ناشی از تفکر و رفتار دفاعی را کاهش دهند.


نقش اصلی مربی در گسترش توانایی دیدن زمینه ها است ، به جای تهیه محتوا. شخصی که مربی می شود ، تازه راه های استفاده از مهارت های موجود می بیند.


امروزه ما تیم ها، بازیکنان، فرزندان خود و کارمندان خود را کوچ می کنیم. کوچ تولد ، کوچ اجرایی و زندگی وجود دارد. کوچ ها در حقیقت به ده ها هزار نفر از گروه ها و افراد، خدمات مربیگری ارائه می دهند. صدها سازمان به شما مربی می شوند و پس از آموزش ، ده ها نفر دیگر به شما گواهی می دهند.


موثرترین راه برای ایجاد یک تیم برنده ، فراخوانی نیاز بازیکنان برای ارتباط با چیزی بزرگتر از خودشان است وقتی بازیکنان را – ذهنی ، جسمی و معنوی – آزاد می کنی تا از تمام منابع خود استفاده کنند تغییر جالبی در آگاهی رخ می دهد. هنگامی که بازیکنان به سادگی تمرین می کنند که به عنوان ذهن آگاهی شناخته می شود توجه به آنچه در واقع اتفاق می افتد – نه تنها آنها بهتر بازی می کنند و بیشتر پیروز می شوند ، بلکه آنها نیز با هر یک از اینها دلگرمتر می شوند.

تام لندری کوچ فوتبال می گوید:
مربی کسی است که آنچه را نمی خواهید بشنوید، به شما می گوید. به همین ترتیب است می توانید آنچه را که نمی خواهید ببینید، ببینید تا بتوانید همان چیزی باشید که همیشه می خواستید باشید.

مربی رابطه ای مبتنی بر اعتماد و اجازه برقرار می کند. درست است، واقعامربیگری در غیاب یک رابطه قابل اعتماد نمی تواند انجام شود.
مراجع باید برای یادگیری ورشد ،مایل به شرکت در فرایند باشد و به روش های اساسی تغییر کند – و احساس امنیت کافی کند تا باز شود. وظیفه مربی این است که این کار را با تلاش مستمر برای ایجاد اعتماد و مجوز تشویق کند. در حالی که این خصوصیات پویاروابط مربیگری ممکن است از یک نمونه به نمونه دیگر تغییر کند باید با گذشت زمان تعمیق و تقویت شود.


یکی از مهمترین دارایی هایی که مربی در رابطه با مربیگری به وجود آورده ، چشم انداز تازه است. یک مربی داده ها را به مربی ارائه می دهد بازخورد در مورد رفتار مربی و وضعیت خاص ممکن است منجر به شیوه های جدید شود. به عنوان مثال یک کوچ رهبری ممکن است از یک ابزار نظرسنجی ۳۶۰ درجه استفاده کند تا به یک مدیر کمک کند تا تشخیص دهد که به عنوان ناعادلانه به دلیل راه های تعامل او با برخی از کارمندان و اعضاادراک و شناخته شده است.


کوچ و کوچی تشخیص می دهند که مشکلات و نیازها برای فرصت های یادگیری ارزشمند هستند. مایکل فولان می گوید: “مشکلات دوستان ما هستند” (۱۹۹۳ ، ص ۲۱). هر مشکلی در صورت پرداختن با شناخت مسائل سیستمی ، فرصتی برای یادگیری و رشد پیدا می کند، می تواند به پیشرفت های چشمگیری منجر شود. در روند کوچینگ، مشکلات و نیازها به جستجو و درآغوش کشیده می شوند. به عبارت دیگر بیشتر تعاملات مربیگری در قلب است.

مربی باید آمادگی لازم را برای استفاده از انواع مهارتهای مربیگری متناسب با شرایط و نیاز کوچی را داشته باشد. کوچ مؤثر باید به مهارتهای اساسی اعم از گوش دادن ، تشویق ، سؤال کردن ، و ارزیابی نیازها و زمینه های خاص کوچی مصلح باشد.

کوچ باید آماده باشد تا انواع استراتژی های مربیگری یا کوچینگ را متناسب با ویژگی، شرایط و نیازهای کوچی نیز به کار گیرد کوچ مؤثر در طول هر جلسه کوچییگ به طور معینی اغلب از استراتژی های مختلف استفاده می کند. کوچ ممکن است از طریق بازخورد و سؤالات بازتاب دهنده نقش راهنمایی را داشته باشد و کوچی را به یادگیری راهنمایی کند. در زمان های دیگر ، ممکن است کوچ نقش آموزشی داشته باشد و اطلاعات تخصصی را ارائه دهد . این رویکرد را استراتژی های کوچینگ مخلوط می نامند و به نظر می رسد که استفاده و تمرین از آن پایه و اساس یک کوچینگ موثر رهبری است .


کوچ کاملاً برای کوچی حضور دارد و متعهد است.رابطه مربیگری برخلاف بسیاری دیگر از روابط انسانی در درجه ای است که کوچ به کوچی شرکت می دهد. برخی از کوچ ها کوچینگ را اینگونه توصیف می کنند ورود به یک حالت تغییر یافته ، مکانی منحصر به فرد که در آن همه تجربه ، مهارت ، و آگاهی بر یک انسان دیگر متمرکز است. رابطه کوچینگ همه چیز مربوط به کوچی و کمک به کوچی برای دستیابی اهداف خاص است .اگر یک فیلمبرداری از یک جلسه مربیگری را، بی صدا مشاهده می کنید ، در تشخیص کوچ ازکوچی مشکلی نخواهید داشت . کوچ ماهر ، تمام توجه اش را به هدایت کوچیو گوش دادن در سطوح مختلف می گذارد.


کوچ به شیوه اخلاقی عمل می کند. اخلاق حرفه ای نقادانه در مربیگری مهم است. مشاغل غالباً تعادل دارند و دارای ریزه کاری هستند که گاهی اوقات سیاست های ناگهانی-دشوار بازی می کنند. کوچ محرمانه کار انجام می دهد. او باید با دقت و صریح روابط با سرپرستان کوچی ها مذاکره کند . آنها همچنین باید حساس باشند و فوراً هرگونه تعصب ، روابط و تاریخ شخصی را فاش و افشا نکنند. این ممکن است روی مربیگری او تأثیر بگذارد ، و باید توافق های خود را با کوچی ها و سایر مشتریان انجام دهد.

ترجمه بخشی از مقاله کوچینگ چیست برای اخذ مقاله اورجینال به لینک زیر مراجعه کنید.

لینک مقاله


دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو
×
×

سبد خرید