مهره مار در ارتباطات، شناخت دنیای مطلوب افراد

مهره مار در ارتباطات، شناخت دنیای مطلوب افراد

یکی از راه های نفوذ و ارتباط موثر با دیگران آگاهی از دنیای مطلوب آن ها می باشد. ما با ایجاد یک رابطه خوب می توانیم روی آن شخص نفوذ و تاثیر بگذاریم. شناخت دنیای مطلوب و احترام قائل شدن برای آن راز حفظ رابطه است. هر انسانی به محض به دنیا آمدن درون خود قصری می سازد به نام دنیای مطلوب. که با گذر زمان و اتفاق ها و رویدادهایی که در زندگی او رخ می دهد بر در و دیوار این قصر قاب عکس ها و مبلمان و وسایل اضافه می شود. البته هر آنچه که حس خوب و مطلوب در او ایجاد کند وارد این قصر شده و آدمی تلاش می کند همواره از اموال قصرش محافظت کند. این وسایل و محتویات داخل قصر می تواند شامل آدم ها مثل پدر، مادر، اعضای خانواده دوستان و یا هر انسانی که باعث حس و حال خوب در آدم می شود باشد و یا می تواند ارزش ها، مکان هایی خاص و وسایل و … باشد حالا اگر کسی بخواهد در ارتباط با او به این متعلقات و وسایل بی احترامی کند و یا به آنها نقد و به اصطلاح مورد حمله قرار دهد فرد ناچار می شود که برای حفظ آن متعلقاتی که در دنیای مطلوبش قرار دارد، شخص متجاوز به حریمش را به درب خروجی قصرش هول دهد و در صورت تکرار او را نهایتا از قصرش بیرون بیاندازد.


بنابراین برای داشتن یک ارتباط موثر لازم است که دنیای مطلوب یکدیگر را که شامل نیاز ها ،ارزش ها و خواسته ها است،بشناسیم (شریک عاطفی-دوست-همکار-فرزند و هر کس دیگری که با او ارتباط داریم).
شناخت دنیای مطلوب، به ما کمک می کند که روی افراد زیر نفوذ و اثر بگذاریم:
• فرزند نامزد
• همسر کارمند
• مدیر مشتری
• فروشنده دوستان
• شریک عاطفی
پس در ارتباط با همه افراد جواب می دهد. بنابراین شناخت دنیای مطلوب، همه جا به کارمان می آید و فقط مخصوص یک عده خاص نیست. بنابراین باعث ایجاد احساس رضایتمندی خودمان و دیگران از زندگی می شود.

همانطور که پیش تر گفتیم هر آدمی از زمان تولد، در ذهنش دنیای مطلوب را به گونه ای که دلخواهش است، درست می کند:
• دلم می خواهد بقیه با من چگونه رفتار کنند؟
• دلم می خواهد با چه کسانی دوست باشم؟
• دلم می خواهد با چه کسانی دوست نباشم؟
• دلم می خواهد در زندگی مالک چه چیزهایی باشم؟
• دلم می خواهد به کجاها سفر کنم؟
جواب این سوالات، دنیای مطلوب ما هست. هر انسانی دنیای مطلوب خاص خودش را دارد.
تصور کنید یک اتفاق در زندگی مان، رُخ می دهد.مثلا در هنگامی که رویای خود را با همسرتان در میان می گذارید و او شما را به باد تمسخر می گیرد و پوزخندی می زند و می گوید : به همین خیال باش!
مغز ما بررسی می کند که آیا این گونه پاسخ، در دنیای مطلوب ما وجود دارد یا نه؟ اگر وجود داشته باشد، خوشحال می شویم. اما اگر وجود نداشته باشد، ناراحت می شویم.
یا تصور کنید برای رفتن به مسافرت جنوب را انتخاب می کنید و دوستتان می گوید جنوب هم دیگر جا بود که انتخاب کردی؟ و اگر شما از جنوب خاطره خوبی در ذهن داشته باشید جنوب در دنیای مطلوب شما بوده و با این نوع رفتار دوستتان ناراحت می شوید.
بنابراین خوب یا بد بودن حالمان در ارتباطات، به دنیای مطلوب ما بستگی دارد. اگر دنیای مطلوب ما با واقعیت یکسان باشد، حالمان خوب است، درغیر اینصورت، حالمان بد است.
اجازه بدهید مثال دیگری برایتان بگویم. مثلا می خواهید همسرتان همه وقتش را برای کارش صرف نکند، بلکه برای شما هم وقت و انرژی بگذارد. شاید بتواناین را یک ارزش در زندگی قلمداد کرد. و این بی توجهی نوعی بی اعتنایی به ارزش های شماست. اینها به مرور زمان تعارض ایجاد می کند که البته راه حل دارد و قابل مدیریت است.
برای درک دنیای مطلوب یکدیگر بهتر است به جای تمسخر و یا هر نوع برخوردی که مفهوم درک را ندارد، نظر شخص مقابل را بپرسیم مثلا بگوییم چرا جنوب برایش جاذبه دارد اینگونه هم خاطره او را از دنیای مطلوب جنوبش می شنویم هم می توانیم برای جلوگیری از تعارض راهکاری مثل این بدهیم: پس برنامه ریزی کنیم که در سفر بعدی به شمال یا هر جایی که در دنیای مطلوب شما هم هست برویم. می توانید فقط بعد از شنیدن رویای همسرتان بگویئد چه رویای هیجان انگیز و جالبی! امیدورام در راه رسیدن به رویاهات همراه خوبی باشم!
به خاطر اهمیت شناخت دنیای مطلوب در ارتباطات موثر و نفوذ در دیگران اینجا مواردی که به عنوان موضوعات دنیای مطلوب یا به قول معروف اسباب و لوازم قصر هر آدم هست را عنوان می کنم:
افراد باورها و اعتقادات
اشیاء توقعات
خودش و متعلقاتش مکان ها
اموال و دارایی برنامه ها یا اهداف
حیوانات ارزش ها و اصول
احساسات واژگان مثبت/واژگان منفی
برای اینکه نفوذ و تاثیر گذار باشیم کافیست با کسانی که در تعامل هستیم موارد بالا را شناسایی کنیم و یادمان باشد به آن ها احترام بگذاریم.یادمان باشد هر چیزی که به ما حس خوب بدهد، وارد دنیای مطلوب ما می شود. مراقب باشیم که به دنیای مطلوب دیگران، توهین و بی احترامی نکنیم، چون با این کار، آن ها از ما دور خواهند شد.
تفاوت ها را مدیریت کنیم!

این پست دارای یک نظر است

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو
×
×

سبد خرید