مهارت هدف گزینی

مهارت هدف گزینی

مهارت هدف گزینی

یک پژوهش ۱۰ ساله در دانشگاه شیکاگو نقش هدف چینی را به خوبی نشان می دهد. از دانشجویان ترم آخر در خصوص اهداف شان پس از فارغ التحصیلی سوال کردند از آنها پرسیدند پس از فراغت از تحصیل می خواهند چه کار کنند و چه برنامه هایی برای خود تدارک دیده اند؟
۸۳% دانشجویان گفتند هنوز هیچ هدفی ندارند و ۱۴% از آنها هدفی را به صورت جسته و گریخته در ذهن داشتند و فقط ۳% دانشجویان اهداف مشخص و معینی را برای خود نوشته ، طراحی و برنامه ریزی کرده و به صورت مکتوب در آورده بودند.
پس از ۱۰ سال همگی آنان مورد بررسی پرسشنامه ای قرار گرفتند و به لحاظ سطح پیشرفت و دستاوردهای حرفه ای – مالی مقایسه شدند. افرادی که اهداف ذهنی پراکنده ای را به صورت جسته و گریخته در ذهن داشتند ۰ طرح مبهمی از آنچه می خواستند) سه برابر افراد بی هدف ، دستاورد و پیشرفت داشتند. افرادی که اهداف مکتوب و مشخص تعریف کرده بودند ( ۳% افراد هدفمند) ۱۰ برابر افراد بدون هدف ، دستاورد داشتند.
البته داشتن هدف به تنهایی کافی نیست بلکه اگر اهداف با ارزش ها و معیارهای فردی آن ها هماهنگ باشد، رضایتمندی و خشنودی بیشتری کسب می کنند.
سنگ آرایش کوهستان نیست
همچنانی که فلز، زیوری نیست به اندام کلنگ
در کف دست زمین گوهر ناپیدایی است
که رسولان همه از تابش آن خیره شدند
پی گوهر باشید


به ندرت پیش می آید که افراد اهداف سالانه تعیین کنند و اگر هم هدفی برگزینند بتوانند برای محقق شدن آن برنامه ریزی و طراحی نمایند. اگر به زندگی خود نگاهی بیندازیم، می بینیم بسیاری از کارهای غیر مهم و غیر ضروری را انجام می دهیم که نامش را به اشتباه گذاشته ایم “مسئولیت های خود “. آنگاه به خود می گوییم می خواهیم و دوست داریم به موضوعات مهم زندگی بپردازیم و وقت خود را صرف آن کنیم، اما برای آن ها هرگز زمان کافی وجود ندارد؟!
چرا ؟؟!! زیرا عملا جایی هدف گزینی را نیاموخته ایم اگر به این امر مهم پرداخته شود دیگر کتر شاهد ناامیدی در زندگی و جامعه خواهیم بود و اگر این خشت از اول درست در دانش آموزان نهادینه شود نتیجتا زندگی و جامعه ای پویا و سلامتی را خواهیم داشت.

فواید هدف چینی:
۱-تصویر ذهنی شما را از خودتان بهبود میبخشد.
۲-شمارا نسبت به توانمندیها و نقاط قوتتان آگاه میسازد.
۳-شمارا نسبت به ضعفهایتان آگاه میسازد.
۴-احساس موفقیتهای گذشته را در شما بیدار میکند.
۵-وادارتان میکند آنچه را که میخواهید الویت بندی کنید.
۶-باعث میشود در برابر زندگی احساس مسئولیت داشته باشید.
۷-قدرت تصمیم گیری را افزایش میدهد.

اصول راهنما برای هدف چینی:

۱-اهداف شما باید اهداف شخصی خودتان باشند.
۲-اهداف باید به گونه ای مثبت بیان شوند.
۳-هدف باید واقع گرایانه و در توانتان باشد.
۴-اهداف باید به صورت کتبی نوشته شوند.
۵-در هدف چینی باید نسبت به اهدافی که بر اساس حسادت، مقایسه و چشم و هم چشمی است، آگاه و هشیار بود.

چهار چوب زمانی لازم برای هدف :

۱- کوتاه مدت (حدود یکسال)
۲-میان مدت ( حدود دو سال)
۳-بلند مدت (حدود پنج سال)

هدف گذاری یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مراحل در رسیدن به چیزهایی است که در زندگی می‌خواهیم. هدف به شما انگیزه و جهت برای حرکت می‌دهد.

هدف گذاری موثر

زمانی که ایده‌ای درباره‌ی آنچه می‌خواهید در ذهن دارید، با سه قدم ساده می‌توانید برای خود و زندگیتان هدف گذاری کنید:

قدم اول: هدفتان را تعریف کنید. به یاد داشته باشید که هدف شما باید مشخص و واقع گرایانه باشد. این بدان معناست که هدف‌های شما باید قابل دسترس، قابل اندازه گیری و دارای نقطه‌ی پایان باشند. اگر نمی‌دانید هدفتان واقع گرایانه هست یا نه، می‌توانید با کسی که به او اعتماد دارید مشورت کنید.

قدم دوم: اهداف کوتاه مدت تعیین کنید. تقسیم هدف به اهداف کوتاه مدت و خرد به شما کمک می‌کند که انگیزه‌تان را در رسیدن به یک هدف بزرگتر و طولانی مدت‌تر حفظ کنید. اهداف خردتان را یادداشت کنید و زمانی برای دستیابی به آن‌ها مشخص کنید تا بتوانید موفقیت‌های کوچک‌تان را تشخیص دهید و آن‌ها را جشن بگیرید.
قدم سوم: جدول زمانی داشته باشید. تعیین زمان برای رسیدن به اهداف به شما کمک می‌کند در مسیر مشخصی حرکت کنید و بمانید. برای هر هدف کوتاه مدت و خرد، یک مهلت تعیین کنید تا مانع از کنار گذاشتن کار‌ها یا از بین رفتن دیدتان به هدف نهایی شوید.

اقدامک:

همین حالا هدف گذاری را شروع کنید!

یک قلم و کاغذ بردارید، گوشه‌ای خلوت پیدا کنید و شروع به برنامه ریزی کنید.

با خودتان صادق باشید. آیا هم اکنون در جایی هستید که واقعا می‌خواستید باشید؟ هنوز نه؟ پس بیایید تغییری ایجاد کنیم. از همین امروز شروع کنید. همین حالا امتحان کنید. زمانی که شروع به هدف گذاری کنید تازه متوجه خواهید شد که چقدر این کار می‌تواند جالب و مفرح باشد. 
نوشتن اهداف و مکتوب کردن برنامه دارای قدرت شگفت انگیزی است. عمل نوشتن اهداف خالق یک سلسله رویدادهای شگفت انگیز است که ما را در یک چشم بهم زدن در معرض رویاهایمان قرار می‌دهد. مهمترین تکنیک در قانون جذب و مدیریت ارتعاشات، نوشتن اهداف است.

 

 

تکنیک ۱۲ مرحله ای هدف گذاری را از لینک سایت که معرفی می کنم حتما مطالعه کنید. برای مطالعه این مقاله عالی اینجا کلیک کنید.

در صورت تمایل  مطالعه مقاله “۵ قانون طلایی در رابطه هدف گذاری” اینجا کلیک کنید.

برگزیده از کتاب: زندگی در صدف خویش گهر ساختن است دکتر علی صاحبی

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو
×
×

سبد خرید